Популярність і прибутковість інтернет-магазинів продовжує зростати, на них припадає майже 21% роздрібних продажів у всьому світі. Але це не означає, що фізичні роздрібні магазини відстають.

Національна федерація роздрібної торгівлі (NRF) виявив, що після пандемії роздрібні торговці відкривали фізичні магазини швидше, ніж очікувалося. Такі бренди, як Target, DSW, і Macy’s досягли успіху у відкритті невеликих магазинів, як-от демонстраційні зали та спливаючі вікна, оскільки покупці повертаються до звичайних магазинів у 2023 році.

Підприємства роздрібної торгівлі та електронної комерції продають продукти чи послуги окремим споживачам. Але спосіб здійснення роздрібних продажів суттєво відрізняється від способу продажу через електронну комерцію, і переваги й обмеження також відрізняються.

Електронна комерція та роздрібні продажі: у чому різниця?

Роздрібні продажі включають покупки в магазинах, транзакції в торгових точках і фізичну взаємодію з клієнтами, тоді як електронна комерція включає покупки в Інтернеті, цифрові платежі та дропшипінг. Електронна комерція та роздрібні продажі відрізняються насамперед середовищем продажу: онлайн-магазини чи звичайні магазини.

Електронна комерція зазвичай має нижчі накладні витрати, ніж роздрібна торгівля, що забезпечує більш конкурентоспроможну ціну.

Як працюють роздрібні продажі?

Роздрібні продажі – це продажі, які здійснюються у звичайних магазинах за допомогою системи POS-продавців (POS). Звичайна роздрібна торгівля включає все, від великих мереж роздрібної торгівлі, як-от торгові центри та продуктові магазини, до менших індивідуальних магазинів (згадайте роздрібні магазини та фермерські ринки).

Три зображення POS Shopify, хтось використовує його на ноутбуці (ліворуч); планшет і мобільний POS на прилавку (у центрі); мобільний POS додаток (праворуч)
Shopify POS має можливості для роботи в магазинах і на мобільних пристроях, а також інтеграцію з вашим веб-сайтом Shopify, тож ви можете керувати роздрібними продажами та продажами електронної комерції в одному місці.

Роздрібні магазини використовують бізнес-модель, яка спирається на ланцюжок постачання—і вони останні ланка цього ланцюга до того, як продукти чи послуги досягнуть клієнтів. Товари йдуть від виробника до оптового продавця, до дистриб’ютора, до звичайного магазину й, нарешті, до споживача.

Як працюють продажі електронною комерцією?

Продажі електронної комерції здійснюються цифровим способом. Покупки в Інтернеті можна робити через магазини електронної комерції або соціальні мережі.

Порівняно з аналогами в роздрібній торгівлі, бізнес-моделі електронної комерції зазвичай мають менше кроків у своєму ланцюжку постачання. Це тому, що роздрібні торговці в Інтернеті мають більше можливостей, коли справа доходить до зберігання та доставки своїх товарів.

Двома найпопулярнішими методами є доставка та прямий до споживача (DTC). За допомогою дропшиппінгу компанія електронної комерції продає товари, які є на складі та доставляються споживачам від третьої сторони. Для порівняння, DTC – це коли товари продаються безпосередньо споживачам без участі оптовиків або сторонніх роздрібних продавців.

Знімок екрана домашньої сторінки Abysse
Abysse є бренд купальників і продавець Shopify, який підтримує веб-сайт електронної комерції.

Поради щодо створення успішного сайту електронної комерції

Щоб створити сайт електронної комерції та здійснювати продажі, вам потрібно робити більше, ніж розміщувати списки продуктів на веб-сторінці. Електронна комерція – це надання безпечних, зручних і продуманих покупок, які не змусять клієнтів пропустити фізичну вітрину. Ось шість порад, які допоможуть вам:

  1. Інвестуйте у високоякісні фотографії продуктів: оскільки клієнти не можуть фізично взаємодіяти з вашими продуктами в Інтернеті, зображення високої роздільної здатності та детальні описи товару обов’язкові. Вони допомагають клієнтам точно зрозуміти, що вони купують, а це означає менше повернень.
  2. Зробіть свій сайт зручним для мобільних пристроїв: Більше людей, ніж будь-коли, роблять покупки на своїх телефонах. Використовуючи конструктор онлайн-магазинів Shopify, ви можете переконатися, що ваш веб-сайт оптимізовано для всіх пристроїв, незалежно від того, як клієнти вибирають перегляд.
  3. Запропонуйте клієнтам кілька варіантів оплати: Безпечний, звичний оформлення замовлення, як-от Shopify Checkout, допомагає зміцнити довіру клієнтів і гарантує, що ви не пропустите продажі, здійснені за допомогою різних типів оплати.
  4. Використовуйте оптимізацію для пошукових систем: SEO – це процес вдосконалення веб-сайту електронної комерції для покращення його видимості в пошукових системах. Рейтинг у Google за релевантними запитами залучить більше звичайного трафіку на ваш сайт і збільшить продажі.
  5. Заохочуйте відгуки клієнтів: Відгуки є формою соціального доказу для онлайн-покупців і може значно вплинути на рішення про покупку. Заохочуйте задоволених клієнтів залишати відгуки, щоб підвищити довіру до вашого магазину.
  6. Використовуйте аналітику: Інструменти збору даних, як-от Shopify, відстежують ефективність вашого веб-сайту та покажіть, як люди взаємодіють із вашим вмістом. Використовуйте цю статистику, щоб зрозуміти поведінку клієнтів і задовольнити їхні потреби.

Роздрібна торгівля проти електронної комерції для споживачів

Здійснювати покупки в магазині роздрібної торгівлі означає подорожувати до спеціального звичайного закладу, переглядати товари, завершувати покупку за допомогою продавця, а потім доставити товари додому.

З іншого боку, покупки Інтернет має багато потенційних точок входу. Споживач може перейти безпосередньо до улюбленого онлайн-магазину або знайти новий роздрібний магазин онлайн за допомогою кампанії цифрового маркетингу чи пропозиції в соціальних мережах. Потім вони шукають продукти, які їм потрібні, порівнюють ціни, роблять покупку та чекають, доки ці продукти привезуть додому.

Рішення про те, що найкраще підходить, залежить від типу досвіду покупок, якому надає перевагу клієнт, бажаного рівня обслуговування клієнтів і того, який досвід покупок є зручнішим для способу життя клієнта.

Досвід покупок

  • Чим вони схожі? І роздрібна торгівля, і підприємства електронної комерції покладаються на такі тактики, як мерчандайзинг і підбір, щоб покращити враження від покупок і відобразити продукти привабливим способом . Ідентифікація бренду також відіграє важливу роль в обох середовищах як спосіб встановлення знайомства та послідовності.
  • Чим вони відрізняються: Щоб прийняти рішення, покупці в Інтернеті повинні покладатися на такі речі, як опис продуктів, зображення та відгуки. Вони також можуть провести трохи більше досліджень і порівняти ціни на різні товари в різних онлайн-магазинах.

Однак у звичайному роздрібному магазині покупці можуть фізично торкатися продуктів або послуг і взаємодіяти з ними. Наприклад, клієнт може сісти на матрац, щоб переконатися, що він зручний, або приміряти взуття, щоб переконатися, що воно відповідає розміру. Дані свідчать про те, що цей тактичний підхід може зробити споживачів більш впевненими у своїх покупках: Приблизно 20% товарів, придбаних в Інтернет-магазинах, повертаються, порівняно з лише 9% товарів, придбаних у звичайних магазинах.

Клієнт обслуговування

  • Чим вони схожі? І роздрібні продажі, і продажі електронної комерції використовують службу обслуговування клієнтів, щоб вирішувати проблеми клієнтів, відповідати на запитання та надавати допомогу з поверненнями та будь-якою поштою -занепокоєння щодо покупки.
  • Чим вони відрізняються? Звичайні магазини пропонують проактивну підтримку клієнтів через торгових партнерів, які вітають клієнтів, пропонують допомогу, поки вони переглядають товари та допомагають з оформленням замовлення, коли вони закінчені.

Обслуговування клієнтів електронної комерції є більш реактивним: клієнтам не обов’язково потрібно взаємодіяти з агентами обслуговування клієнтів, щоб завершити покупки. Тим не менш, з хорошою командою підтримки клієнтів можна буде легко зв’язатися за допомогою кількох каналів, як-от електронної пошти, чату та соціальних мереж.

Зручність

  • Чим вони схожі? Усі онлайн-магазини та багато звичайних магазинів пропонують доставку. Останнє залежить від типу роздрібного магазину — зазвичай доставляються більші товари, як-от меблі, і деякі роздрібні заклади також запропонують відправити вам товари, яких немає в магазині.
  • Чим вони відрізняються: Покупки в Інтернеті базуються на зручності — маючи комп’ютер або смартфон, можна робити покупки будь-де, будь-де та легко. А дохід до звичайного магазину може зайняти більше часу. Хвилини чи години, витрачені на дорогу та пошук місця для паркування, можуть бути вкладеним у час.

Існують також грошові інвестиції — чи то оплата транспорту в метро, щоб дістатися до магазину, чи оплата бензину, щоб дістатися там. Тим не менш, звичайні магазини пропонують відчуття миттєвого задоволення, оскільки зазвичай не потрібно чекати, поки ваші товари будуть відправлені — зазвичай ви отримуєте їх тут же.

Хтось сканує кредитну картку на Shopify POS mobile app
Shopify POS пропонує зручність для торговців і покупців. 

Роздрібна торгівля проти електронної комерції для компаній

Для власників бізнесу вибір між роздрібною торгівлею та продажами через електронну комерцію залежить від того, що вони продають і кому вони продають. Існує велика різниця між окремою особою, яка самостійно продає кілька продуктів, і більшою, більш відомою компанією, яка продає сотні продуктів усталеній базі.

Рішення між роздрібним бізнесом і бізнесом електронної комерції зводиться до розуміння конкретні фактори для вашого бізнесу: початкова вартість інвестиції, обсяг бізнес-операцій і здатність продавати продукти за допомогою кількох каналів.

Рівень інвестиції та вартість

  • Чим вони схожі? Рівень інвестицій як для роздрібної торгівлі, так і для електронної комерції залежить від низки факторів, таких як початкові витрати на відкриття та обсяг продуктів або послуг, а саме від того, чи продаєте ви кілька одиниць або сотні.
  • Чим вони відрізняються? Запуск онлайн-магазину зазвичай дешевший, ніж інвестиції у звичайний магазин . Перше вимагає інвестування в платформу електронної комерції, хостинг домену та інструменти цифрового маркетингу, серед іншого. Однак звичайний роздрібний бізнес є набагато дорожчим і трудомістким. Серед міркувань для цих нових власників бізнесу – витрати на оренду чи лізинг, річне страхування, маркетингові витрати тощо.

Операції

  •  звичайні магазини, і онлайн-магазини покладаються на бізнес-операції, щоб стежити за запасами та відстежувати витрати.
  •  Звичайні магазини можуть вимагати багато ручної роботи. І ця робота збільшується: витрати включають наймання працівників, підтримку запасів і площ, а також боротьбу зі змінами попиту та пропозиції.

З іншого боку, Роздрібні операції електронної комерції можна значною мірою автоматизувати за допомогою різноманітних інструментів електронної комерції. Ці інструменти допомагають оптимізувати завдання, від повсякденного управління запасами до сезонних цифрових маркетингових кампаній.

Ризики та обмеження

  • Чим вони схожі? Усі онлайн-магазини та багато звичайних магазинів наражаються на ризик відповідальності, пов’язаний із використанням їхніх продуктів. Крадіжка та шахрайство з поверненням також становлять ризик для обох.
  • Чим вони відрізняються: Хоча крадіжка може як у фізичних, так і в онлайн-бізнесах, вони можуть мати різні форми. Роздрібні магазини повинні остерігатися зовнішніх крадіжок у формі крадіжок у магазинах, у той час як підприємства електронної комерції можуть більше стежити за внутрішніми загрозами. Інтернет-бізнес зазвичай піддається більшому ризику витоку даних, хоча фізичні продавці не захищені від цієї загрози.

Бізнес-моделі роздрібної торгівлі та електронної комерції мають власний набір ризиків і обмежень. Однак обидва мають остерігатися крадіжок, витоку даних і шахрайства.

Що слід враховувати, обираючи для свого бізнесу між роздрібною торгівлею та електронною комерцією

Зрештою, власники бізнесу, які обирають між роздрібною торгівлею та електронною комерцією, мають три основні міркування:

Бізнес-модель

Певні бізнес-моделі краще підходять для роздрібної торгівлі, тоді як інші краще підходить для електронної комерції. Тому важливо поставити запитання, щоб допомогти визначитися заздалегідь: чи будете ви використовувати оптовика та дистриб’ютора? Продавати безпосередньо споживачам без третьої сторони? Продаєте продукти, які ви зробили самостійно?

Початкові витрати

Відкриття будь-якого бізнесу може бути дорогим. Після визначення бюджету розрахуйте накладні та інші витрати на оренду та роботу фізичного магазину порівняно з використанням платформи електронної комерції, як-от Shopify. Пам’ятайте: ви завжди можете збільшити масштаби в майбутньому.

Розмір і обсяг

Говорячи про масштабування, враховуйте розмір бізнесу та кількість пропонованих товарів і послуг. Залежно від цієї відповіді ви можете вибрати роздрібну торгівлю, електронну комерцію або комбінацію обох. Подумайте про це так: ви можете відкрити невеликий магазин електронної комерції для своїх свічок ручної роботи, а також пропонувати їх у одноразовому спливаючому вікні.

Переваги багатоканального підходу

У 2023 році мова йде не про відокремлення роздрібної торгівлі та електронної комерції, а про інтеграцію різних каналів у єдиний багатоканальний клієнтський досвід. Омніканальність — це, по суті, дивовижний спосіб сказати, що споживачі можуть знаходити продукти як у магазині, так і в спеціальній версії цього магазину в Інтернеті. Сучасні покупці роблять покупки не лише в Інтернеті чи в магазині, більшість використовують різноманітні цифрові та особисті канали, щоб завершити покупку.

Майже 50% брендів кажуть, що об’єднують Операції та дані в Інтернеті та в магазинах стануть для них найбільшою проблемою протягом наступного року. Але підприємства, які успішно адаптуються за допомогою стратегії уніфікованої торгівлі, готові до успіху.

Знімок екрана домашньої сторінки Blendily
Blendily – це продавець Shopify, який підтримує онлайн магазин і дві фізичні точки роздрібної торгівлі.

І роздрібні продажі, і продажі електронної комерції покращуються, коли продукти пропонуються кількома каналами. Це означає надання покупцям кількох точок контакту — чи то взаємодія через соціальні мережі, відгуки клієнтів чи маркетинг електронною поштою — щоб вони могли легко знаходити та купувати продукти.

Насправді, майже всі основні звичайні магазини пропонують багатоканальний роздрібний продаж. Більшість магазинів електронної комерції пропонують багатоканальний роздрібний продаж, тобто вони продають товари на спеціальному сайті електронної комерції за допомогою соціальних мереж і мобільних додатків.

Почніть роботу з Shopify сьогодні

Хоча роздрібні продажі та продажі через електронну комерцію мають багато спільного, зрештою вони створюють дуже різні враження — як для клієнтів, так і для власників бізнесу. Пошук найкращого варіанту для пропонованих продуктів або послуг значною мірою залежатиме від обраної бізнес-моделі, початкових витрат, передбачених у бюджеті, а також від розміру та масштабу бізнесу.

Поширені запитання щодо роздрібної торгівлі та електронної комерції

Чи вважається електронна комерція роздрібною торгівлею?

Так, електронна комерція вважається формою роздрібної торгівлі. Роздрібна торгівля визначається як продаж товарів або послуг кінцевому споживачеві, а електронна комерція – це форма роздрібної торгівлі, яка передбачає купівлю та продаж товарів і послуг онлайн.

Чи електронна комерція краща за роздрібну торгівлю?

Так, електронна комерція краща за роздрібну торгівлю. Він має нижчі накладні витрати та ширше охоплення, потребує менше часу та зусиль, сприяє швидшим транзакціям і використовує автоматизацію для більш ефективного ведення бізнесу.

Що існує 3 типи електронної комерції?

  1. Бізнес-споживач (B2C): Це найпоширеніша форма електронної комерції, де компанії продають продукти або послуги безпосередньо споживачам в Інтернеті.
  2. Бізнес-бізнес (B2B): У цьому типі компанії продають товари чи послуги іншим компаніям в Інтернеті. Це часто включає оптові операції.
  3. Від споживача до споживача (C2C): Цей тип електронної комерції передбачає онлайн-транзакції між споживачами, які зазвичай здійснюються за допомогою сторонніх платформ, як-от eBay або Etsy.

Що є прикладом електронної комерції?

Прикладом електронної комерції є компанія, яка використовує платформу Shopify для створення онлайн-магазину. Shopify надає підприємствам інструменти для продажу своїх продуктів безпосередньо споживачам через Інтернет, все, від списку продуктів до обробки платежів і керування доставкою.