Ведення успішного бізнесу означає приділяти увагу тому, що відбувається за лаштунками.

Щоразу, коли ви здійснюєте продаж, купуєте запаси чи виплачуєте зарплату працівникам, виникає бізнес-операція. Щоб приймати правильні бізнес-рішення та мати чітке уявлення про грошовий потік вашої компанії, вам потрібно зрозуміти, як працюють ці транзакції.

Попереду ви дізнаєтеся, що таке бізнес-операції. і як вони реєструються в бухгалтерських книгах компанії.

Що таке бізнес транзакція?

Бізнес-операція – це економічна подія між двома чи більше сторонами, яка передбачає обмін товарами, послугами або грошима. Щоб ефективно документувати та керувати бізнес-операціями, ведіть точні записи, використовуйте програмне забезпечення для виставлення рахунків і переконайтеся, що всі угоди чітко деталізовані, щоб уникнути суперечок.

Ключові характеристики бізнес-операцій включають:

Покупець і продавець повинен погодитися на умови обміну

Покупець робить пропозицію щодо товарів або послуг, а продавець приймає пропозицію. Прикладом цього є те, що ви купуєте автомобіль. Ви робите пропозицію в розмірі 10 000 доларів на покупку Honda Civic у дилера, і дилер приймає вашу пропозицію. Однак порядок пропозиції та прийняття також можна змінити.

Подумайте про покупки в продуктовому магазині. Бакалійник пропонує продати вам мішок рису за 1,99 долара, і ви погоджуєтеся купити його, розписавшись. Обидва вони вважаються бізнес-операціями.

ПРИМІТКА. На відміну від наведених вище прикладів, обмін товарами чи послугами не обов’язково має відбуватися негайно.

Припустімо, що ваша компанія приймає попередні замовлення на новий продукт, який ви запускаєте через кілька місяців. Клієнт погоджується придбати один і платить вам зараз, навіть якщо ви не доставите продукт раніше. Це транзакція продажу.

Покупець повинен запропонувати продавцю щось цінне.

Це часто готівка. Але це також можуть бути товари чи послуги, що називається бартерною операцією. Прикладом бартерної операції є те, що ви надаєте подарункову картку від свого магазину електронної комерції своєму податковому бухгалтеру для підготовки вашої річної податкової декларації.

Ключ у тому, що має бути запропоновано щось цінне кожною стороною.

Давайте детально розглянемо гіпотетичний приклад електронної комерції. Припустімо, що ваш магазин електронної комерції продає мобільні телефони Samsung. Ви робите пропозицію оптовику придбати 100 телефонів Samsung Galaxy S24 по 300 доларів США за кожен.

Чи вважається це комерційною операцією?

Ще ні, оскільки оптовик не прийняв вашу пропозицію. Оптовик відхиляє вашу ціну в 300 доларів за штуку та відповідає 325 дол. Ви погоджуєтеся, що це все ще розумна пропозиція, і погоджуєтеся придбати 100 телефонів по 325 доларів США кожен.

Тепер у нас є бізнес-операція. Оптовик зробив пропозицію, і ви прийняли. Ви обидва запропонували щось цінне — для оптовика це телефони, а для вас — готівка.

Як ми зазначали раніше, щойно відбувається бізнес-операція, її потрібно зафіксувати у фінансовій документації компанії, залежно від тип бізнес-операції.

Керуйте своїми грошима там, де ви їх заробляєте, за допомогою Shopify Balance

Shopify Balance — це безкоштовний фінансовий обліковий запис, який дозволяє керувати грошима вашого бізнесу з Shopify адмін. Не сплачуйте щомісячних комісій, отримуйте виплати до семи днів раніше та отримуйте кешбек за відповідні покупки.

Відкрийте для себе баланс Shopify

Типи ділових операцій

Господарські операції обліковуються за типом і категорією. Існує чотири основні типи:

  1. операції продажу
  2. операції купівлі
  3. Платіжні операції
  4. Отримання операцій

1. Операції з продажу

Усі підприємства існують для продажу товарів або послуг. Операція продажу відбувається, коли ваш бізнес продає щось покупцеві. Це може бути фізичний предмет, нематеріальний товар (наприклад, програмне забезпечення) або послуга.

Як ми бачили, ці обміни можуть стосуватися:

  • Готівка зараз (готівкові операції)
  • Готівка пізніше (кредитні операції)
  • Цінні предмети або послуги (бартерні операції)

Конкретизуємо на прикладі. Припустімо, кондитерська компанія пропонує продати великому готельному бренду коробку своїх смачних макаронсів за 100 доларів, щоб роздати їх гостям. І готель приймає його пропозицію.

Це створює транзакцію продажу для кондитерської компанії, оскільки вона пропонує щось цінне (ящик макаронів), а готель прийняв, пропонуючи щось цінне (готівка).

А що, якщо кондитерська компанія запропонує коробку з макаронами за безкоштовне проживання в готелі на одну ніч? Це все ще транзакція купівлі-продажу, оскільки обидві сторони узгодили деталі транзакції та обидві запропонували щось цінне.

2. Операції купівлі

У бізнесі операції купівлі відбуваються, коли компанія купує товари чи послуги. Подібно до транзакцій продажу, ці покупки можуть здійснюватися за готівку чи щось цінне.

Повертаючись до прикладу кондитерської компанії, коли компанія купує цукор для виготовлення макаронсів, відбувається купівельна операція, яка реєструється в фінансові книги компанії.

Транзакції купівлі-продажу також відбуваються, коли кондитерська компанія купує MacBook для допомоги у веденні обліку, фургон для допомоги з місцевими доставками або нове обладнання для випічки.

A Підприємство реєструє транзакцію купівлі в одну з двох подій, яка відбудеться раніше:

  • Оплата: коли вона оплачує замовлені товари чи послуги
  • Квитанція: коли вона отримує товари чи послуги

Розгляньмо кілька прикладів.

Якщо кондитерська компанія замовляє MacBook за 1500 доларів США, але не оплатив або отримав його, немає транзакції купівлі, і пекарня не повинна реєструвати цю покупку.

Але, якщо компанія замовляє MacBook і негайно оплачує за допомогою кредитної картки, тоді вона має транзакцію купівлі записати. І якщо кондитерська компанія замовить MacBook і отримає його, але не заплатила за нього, вона запише це як транзакцію покупки.

Якщо кондитерська компанія запропонує професіоналу десяток макаронс фотограф для фотографій продукту для веб-сайту компанії, це також транзакція купівлі.

3. Платіжні операції

На відміну від операції купівлі, яка може не включати негайний обмін готівкою, платіжна операція завжди супроводжується переказом готівки. Коли компанія оплачує будь-який товар, пов’язаний з бізнесом — зарплату, комунальні послуги, канцелярське приладдя, податки чи інвентар, відбувається платіжна трансакція.

З платіжною транзакцією ключовим моментом є переказ готівки.

4. Транзакції квитанцій

Транзакції квитанцій відбуваються, коли компанія отримує гроші з будь-якої причини, пов’язаної з бізнесом. Це може стосуватися проданих товарів, наданих послуг, відчуження активів або відшкодування податку — будь-що, що призводить до збільшення грошових коштів.

Транзакція квитанції відрізняється від транзакції продажу. Але вони пов’язані. Пам’ятайте, що операція купівлі-продажу не завжди передбачає негайний переказ готівки. У вас є транзакція продажу, коли ви постачаєте потрібні товари чи послуги, навіть якщо вони не оплачуються негайно.

З іншого боку, для транзакції отримання підприємство має отримати готівку. Отже, коли ваш клієнт заплатить вам за цю транзакцію продажу, ви матимете транзакцію квитанції для реєстрації.

Як реєструвати бізнес-операції

Усі бізнес-операції мають реєструватися у фінансовій документації компанії.

Цей процес відомий як бухгалтерський облік. Неточне ведення бухгалтерського обліку може створити низку проблем для власника бізнесу, зокрема проблеми з платоспроможністю та неточну податкову звітність.

Бухгалтерський облік підприємства схожий на блок-схему та складається з таких кроків:

  1. Визначте, коли відбувається бізнес-операція
  2. Кількісно оцініть фінансовий вплив трансакції
  3. Запишіть трансакцію
  4. Підготуйте фінансову звітність

Крок 1: Визначте, коли відбувається бізнес-операція

Зрозумійте свій бізнес, щоб знати, коли відбувається бізнес-операція.

Можливо, магазин електронної комерції отримує 100 одиниць телефонів Samsung, які він замовив, пекарня отримує гроші за продану випічку, або компанія виплачує зарплату співробітникам.

Крок 2: Кількісно оцініть фінансовий вплив трансакції

Перегляньте відповідні документи, як-от рахунки-фактури, квитанції або контракти, щоб визначити, на які фінансові рахунки це вплинуло та наскільки.

Крок 3: Запишіть транзакція

Опублікувати транзакцію через запис у журналі до фінансових книг. Включіть такі відомості, як дата транзакції, придбані товари та сплачена сума.

Крок 4: Підготуйте фінансову звітність

Фінансова звітність готується періодично, часто щомісяця, щоквартально та щорічно.

Підприємство готує звіт про прибутки та збитки, щоб знати, скільки прибутку воно заробило або скільки збитків воно зазнало. Компанії також готують свої баланси, щоб знати свої активи, зобов’язання та власний капітал.

Легко керуйте бізнес-операціями за допомогою Shopify Balance

Завдяки технології, ділові операції легше записувати, контролювати та аналізувати. А компанії електронної комерції можуть використовувати Shopify Balance, щоб керувати своїми бізнес-фінансами в одному місці.

Інтегрований у ваш адміністратор Shopify, Shopify Balance:

  • Без комісії
  • Не вимагає мінімального балансу
  • Отримує виплату на сім днів раніше, ніж банк
  • Автоматично відкладає для вас податок із продажу
  • Синхронізується з вашим програмним забезпеченням для бухгалтерського обліку
  • Має мобільний додаток для керування грошима на ходу
  • Повертає вам готівку за відповідні покупки
  • Надає вам повне уявлення про гроші вашого бізнесу

Завдяки технології бізнес-операції легше записувати, контролювати та аналізувати. А компанії електронної комерції можуть використовувати Shopify Balance, щоб керувати своїми бізнес-фінансами в одному місці. Баланс Shopify інтегрований у ваш адміністратор Shopify: не вимагає комісії Не вимагає мінімального балансу Отримує виплату до семи днів раніше, ніж банк Автоматично відкладає для вас податок із продажів Синхронізується з вашим бухгалтерським програмним забезпеченням Має мобільний додаток для керування грошима на ходу Повертає гроші за відповідні покупки Надає вам повне уявлення про гроші вашого бізнесу

Керуйте своїми грошима там, де ви їх заробляєте, за допомогою Shopify Balance

Shopify Balance — це безкоштовний фінансовий обліковий запис, який дозволяє вам керувати гроші вашого бізнесу від адміністратора Shopify. Не сплачуйте щомісячних комісій, отримуйте виплати швидше та отримуйте кешбек і APY винагороди за відповідні покупки.

Відкрийте для себе баланс Shopify

Поширені запитання про ділові операції

Які є 4 типи транзакцій із прикладами?

Чотири бізнес-операції:
Транзакції з продажу: транзакція з продажу відбувається, коли підприємство доставляє товар або надає послугу за готівку або цінний предмет.
Транзакції з купівлі: транзакція з купівлі відбувається, коли компанія купує товар чи послугу за готівку або цінний предмет.
Транзакції надходження: транзакції надходження здійснюються, коли компанія отримує гроші з будь-якої ділової причини, зокрема за поставлені товари, надані послуги або відчужені активи.
Платіжні операції: платіжні операції відбуваються, коли компанія платить готівкою з будь-якої ділової причини, зокрема купівлі товарів, отримання послуг або придбання активів.

Які елементи ділової операції?

Елементи ділової операції включають:
Угоду про обмін товарів або послуг між покупцем і продавцем на готівку або цінний предмет
Обмін товарів або послуг
Обмін готівкою або узгодженою цінністю

Як оформити господарську операцію?

Бізнес-операції записуються або реєструються як журнальні записи у фінансових книгах компанії. Записи в журналі включають деталі транзакції, наприклад дату транзакції, куплені або продані товари та суму отриманих або сплачених грошей.

Що таке потік бізнес-операцій?

Потік бізнес-транзакцій відстежує шлях транзакції від початку (наприклад, замовлення клієнта) до кінця (відображається у фінансовій звітності компанії).